DEPRESİF BOZUKLUKLAR


Premenstrüel Disforik Bozukluk


Premenstrüel dönemde duygudurum değişiklikleri toplumda %75oranında olduğu için olağan bir durum olarak değerlendirilmelidir. Bu belirtiler ve değişimler kişinin iş yaşamını, insan ilişkilerini bozuyorsa premenstrüel sendrom olarak değerlendirilebilir. Belirgin depresif duygudurum, kaygı, bunaltı, huzursuzluk, duygudurumda dalgalanmalar, tahammülsüzlük, çabuk sinirlenme, ilgi azalması, daha önceden yapılan işlerden keyif alamama, konsantrasyon ve dikkat bozuklukları, aşırı yemek yeme ve ya hiç yemek yemek istememe, uyku problemleri, memelerde duyarlılık/hassasiyet, şişkinlik, eklem ve ya kas ağrıları, ödem, bedensel yakınmalar sıklıkla görülen şikayetlerdir.

Bu belirtilerin görülmesi adet dönemiyle ilişkili olmalı, arada bir nedensellik tespit edilmelidir. Belirtiler birbirini izleyen  en az iki adet döneminde gözlenmelidir.

Belirtiler adetin başlamasından önceki son bir hafta içinde kendisini gösterir ve adetin ilk günlerinde azalmaya başlayarak ortadan kalkar.

Premenstrüel Sendrom dönemsel ve geçici olmasından dolayı çoğu zaman kişiler tarafından tedavi ya da yardım arama davranışına neden olmasa da bazen kişilerin yaşamında huzursuzluğa neden olabilir, böyle durumlarda ruh sağlığı uzmanından destek almak bu dönemlerde yaşanan sorunların ele alınmasına ve baş edilmesine katkı sağlayacaktır.